Články

František Fuka a soud o Bitcoiny

Obvodní soud pro Prahu 9 včera začal projednávat žalobu proti Františku Fukovi. Jedná se o první soudní spor související s internetovou měnou Bitcoin (BTC).

František Fuka je filmový recenzent, překladatel, internetový publicista a propagátor měny Bitcoin v ČR. Nabízí v rámci propagace této měny v ČR zprostředkování její koupě. V únoru letošního roku kontaktoval Františka Fuku prostřednictvím e-mailu člověk vystupující jako J.B., který měl zájem o koupi Bitcoinů za 2.200,- Kč. J.B. následně poslal uvedenou částku na bankovní účet Františka Fuky a ten mu poslal Bitcoiny. O více než měsíc později kontaktoval J.B. Františka Fuku opět prostřednictvím e-mailu s tvrzením, že jde o jiného J.B., že nikdy žádné Bitcoiny kupovat nechtěl a peníze poslal na účet někomu, kdo nabízel k prodeji léky.

V současné situaci tak nemá František Fuka převedené Bitcoiny, pan J.B. nemá své peníze ani objednané léky a podvodník vydávající se za J.B. má – neoprávněně – Bitcoiny. J.B. podal žalobu a požaduje od Františka Fuky vrátit zpět 2.200,- Kč jako bezdůvodné obohacení.

„I když se jedná o malou částku, je rozhodnutí soudu zásadní nejen pro fungování trhu s Bitcoiny, ale obecně pro všechny e-shopy nabízející digitální obsah – tedy e-knihy, písničky, filmy, software apod.“, uvádí advokát Petr Kočí, který Františka Fuku zastupuje, a dodává: „Věříme, že zejména s ohledem na změny, které do úpravy bezdůvodného obohacení přinesl nový občanský zákoník, uspějeme“.

František Fuka to podrobně vysvětluje: „Pokud by soud žalobě vyhověl a uložil mi povinnost panu J.B. vrátit peníze, dal by tím návod mnoha podvodníkům, kteří by si objednali u e-shopu např. elektronickou knihu. Poté, kdy by ji obdrželi, by se e-shopu ozvali z jiného e-mailu, řekli by, že knihu vůbec nedostali, že peníze poslali omylem a že jim je e-shop musí vrátit.“. Vzhledem k tomu, že František Fuka nabyl peníze a poslal Bitcoiny v dobré víře, měl by J.B. požadovat své prostředky zpět nikoliv od něj, ale přímo od podvodníka, který je z něj vylákal.

Soud pro provedení důkazů jednání odročil na únor 2015.

O případu informovaly Hospodářské noviny, server Lupa.czZive.cz.

Vstupte