Zákon o ochraně oznamovatelů má do českého práva zapracovat směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23 října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie. Má zavést mimo jiné řadu povinnosti tzv. povinným subjektům. V soukromé sféře se bude jednat zejména o zaměstnavatele, kteří k 1. lednu příslušného kalendářního roku zaměstnávají nejméně 50 zaměstnanců. V této souvislosti upozorňujeme, že zaměstnancem jsou i osoby vykonávající práci na základě dohody o pracovní činnosti či na základě dohody o provedení práce. Zákon o ochraně oznamovatelů tedy může dopadat na poměrně velké množství zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají „pouze“ brigádníky.
Účinnost zákona má být stanovena na první den druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení. Zbystřit by měli zejména větší zaměstnavatelé zaměstnávající v průměru alespoň 250 zaměstnanců. Menším zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají v průměru 50 až 249 zaměstnanců, návrh zákona poskytuje určitý dodatečný prostor ke splnění jejich povinností, když stanoví, že tzv. vnitřní oznamovací systém mohou zavést až do 15. prosince 2023.
Cílem tohoto zákona je umožnit pracovníkům v soukromém i veřejném sektoru bezpečně podat oznámení o vybraných protiprávních jednáních, a následně jim zajistit ochranu před možnými odvetnými opatřeními ze strany zaměstnavatelů či jiných povinných subjektů. Smyslem této ochrany je poskytnout oznamovateli záruku, že pokud stanoveným způsobem oznámí skutečnosti nasvědčující tomu, že se někdo dopustil protiprávního jednání, nebude nijak sankcionován. Opatření mají sloužit nejen k ochraně potenciálních oznamovatelů protiprávního jednání, ale také k prevenci protiprávního jednání obecně.
Povinný subjekt (zaměstnavatel) bude mít dle zákona o ochraně oznamovatelů zejména povinnost zavést tzv. vnitřní oznamovací systém. Vnitřní oznamovací systém má sloužit primárně k podávání oznámení o možném protiprávním jednání, jež jsou blíže vymezena (např. jednání mající znaky trestného činu či některých vybraných přestupků apod.). Povinné subjekty musí zajistit, aby v rámci vnitřního oznamovacího systému bylo možné oznámení podat písemně i ústně (např. telefonicky či osobně). Povinné subjekty dále mají povinnost zajistit, aby se s podaným oznámením mohla seznámit pouze tzv. příslušná osoba, která by měla být při výkonu své činnosti nezávislá na povinném subjektu. Vnitřní oznamovací systém tedy musí být vysoce důvěrný. Vedením vnitřního oznamovacího systému mohou povinné osoby pověřit třetí osobu. Tím se však nezbaví odpovědnosti za splnění svých povinností dle zákona. Pokud se tedy povinné subjekty rozhodnou pověřit vedením vnitřního oznamovacího systému třetí osobu, měly by vždy pečlivě zvážit, zda se jedná o dostatečné odpovědnou a odbornou osobu.
Povinné subjekty budou mít dále povinnost určit tzv. příslušnou osobu, zpravidla zaměstnance povinného subjektu. Může se ale jednat i o nezávislou třetí osobu, která bude pro povinný subjekt pouze vykonávat činnost příslušné osoby. Příslušnou osobou by měla být jen fyzická, bezúhonná, zletilá a plně svéprávná osoba. Měla by vykonávat zejména následující činnosti:
Povinným subjektům mají být zákonem stanoveny další dílčí povinnosti, např. povinnost zveřejnit vybrané informace týkající se způsobu oznamování a označení příslušné osoby, povinnost přijmout vhodné opatření k nápravě v případě důvodného oznámení či povinnost zajistit důvěrnost přijatých oznámení apod. V případě porušení povinností vyplývajících ze zákona o ochraně oznamovatelů může být povinnému subjektu v závislosti na charakteru porušené povinnosti uložena pokuta ve výši až 1.000.000 Kč.
Je tak vhodné, aby povinné subjekty, na které dopadá zákon o ochraně oznamovatelů, tedy zejména zaměstnavatelé zaměstnávající alespoň 50 zaměstnanců, zejména pak zaměstnavatelé zaměstnávajícím alespoň 250 zaměstnanců, v dostatečném předstihu začali pracovat na zavedení vnitřního oznamovacího systému tak, aby byli schopni tento systém plně zprovoznit.
David Svoboda a Karolína Šolínová
Tento text byl advokátní kanceláří Mašek, Kočí, Aujezdský původně vyhotoven ve spolupráci se spolkem Asociace pro elektronickou komerci (APEK) jako právní oběžník č. 05/2023 určený členům tohoto spolku.